Kłopoty z PCC przy przekształceniach
Nadal nie ma zgody co do tego czy po przekształceniu spółki kapitałowej w komandytową należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Fiskus i sądy wydają w tej kwestii sprzeczne rozstrzygnięcia.
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy spółki i ich zmiany. W praktyce zagadnieniem sprawiającym podatnikom duże kłopoty jest kwestia opodatkowania przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę komandytową (lub komandytowo-akcyjną), które pomimo że w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.) są zakwalifikowane do spółek osobowych, to posiadają pewne cechy spółek kapitałowych.
Co mówią przepisy krajowe...
Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. b ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają m.in. umowy spółki i ich zmiany związane z przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.
Dla zastosowania tego wyłączenia istotne znaczenie ma definicja spółki kapitałowej. Krąg podmiotów, które są uznawane za spółkę kapitałową według ustawy o PCC jest praktycznie analogiczny jak w regulacjach prawa handlowego. Zgodnie bowiem z art. 1a pkt 2 ustawy o PCC spółką kapitałową jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna lub spółka europejska. Pozostałe rodzaje spółek, czyli spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna według ustawy o PCC są spółkami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta