Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudniej o dofinansowanie projektów na prewencję wypadkową

30 listopada 2017 | Praca i ZUS | Łucja Kobroń-Gąsiorowska

Od 2018 r. zacznie obowiązywać nowa procedura przyznawania środków na działania mające zapobiegać wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Płatnicy będą musieli przystąpić do konkursu ogłaszanego tylko raz w roku. Wsparcia pozbawi zaległość tak w ZUS, jak i w skarbówce.

dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska, adwokat, BCKG adwokaci

Nową procedurę ubiegania się przez płatników składek o dofinansowanie działań na rzecz prewencji reguluje ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU poz. 2179). Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Finansowanie działalności związanej z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym należy do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje na to art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1773.; dalej: ustawa wypadkowa). ZUS ma dofinansowywać przede wszystkim te działania płatników, które są skierowane na utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych osób przez cały okres ich aktywności zawodowej.

Głównym powodem wprowadzenia nowej procedury ubiegania się przez płatników składek o dofinansowanie działań prewencyjnych było duże zainteresowanie tymi dopłatami. Nowa procedura stanie się obowiązująca od 1 stycznia 2018 r.

Zakres zmian

Nowelizacja ustawy wypadkowej reguluje przede wszystkim:

- coroczną kwotę wydatków na prewencję wypadkową, która ma wynosić od 1 proc. należnych składek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10916

Wydanie: 10916

Spis treści
Zamów abonament