Wyzwanie jutra czy dzisiejsza konieczność?
Od ekoprojektowania do rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
GOZ to perspektywiczny kierunek uwzględniający wyczerpywanie się zasobów, racjonalną konsumpcję, a także redukcję wytwarzanego wolumenu odpadów. Circular economy wyparło dotychczas stosowane pojęcie „zrównoważony rozwój". Choć teoretycznie obydwa opisują podobne zagadnienia gospodarki uwzględniającej wyzwania współczesnej Europy. Nie tylko ekonomiczne, ale w nie mniejszym stopniu środowiskowe i społeczne. Jednak w praktyce GOZ jest pakietem dyrektyw, które mocno podnoszą dotychczas obowiązujące zalecenia i wymogi na każdym etapie cyklu życia produktu i przez każdego użytkownika. Proponowane zmiany bezpośrednio dotyczą państw członkowskich UE, a w dalszej kolejności przedsiębiorców. Jednak najistotniejszym adresatem zmian są konsumenci. Paradoksalnie społeczeństwa mają w tym zakresie najmniej informacji, ponieważ większość z nich zorientowana jest na wdrożenie nowych obowiązków prawnych dotyczących przedsiębiorców. Jednak prawidłowa realizacja gospodarki w obiegu zamkniętym wymaga zmian społecznego zachowania, motywowanych i stymulowanych legislacją.
Po pierwsze społeczeństwo
Bez udziału społeczeństwa nie uzyska się efektywnej i skutecznej realizacji działań, tak aby w coraz większym stopniu korzystać z dóbr, które już wytworzyliśmy, i tym samym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta