Ekologia pod rękę z ekonomią?
Problem dużej ilości odpadów pomagają rozwiązać inteligentne rozwiązania.
Aneta Wieczerzak–Krusińska
Elektroniczny system monitoringu odpadów komunalnych wysyła alert do gminy. Powód? Z pewnej posesji odebrano 1200 kg odpadów. Tymczasem deklaracja dotycząca liczby mieszkających tam osób wskazuje na potencjalnie czterokrotnie mniejszą ilość powstających odpadów, co jest weryfikowane na bieżąco na podstawie danych z realizacji usług odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców z danego adresu.
To jedna z funkcjonalności rozwiązania oferowanego miastom przez SUEZ. Narzędzie gromadzi i przetwarza dane pozyskiwane podczas odbioru odpadów komunalnych w czasie rzeczywistym i – jak w opisanej powyżej sytuacji – porównuje z danymi systemowymi i wykrywa anomalie. Jak to działa? Każdy adres jest zinwentaryzowany i połączony z unikalnym numerem czipa umieszczonego na pojemniku na odpady. Podczas odbioru odpadów dane odczytywane są przez umieszczony na pojeździe czytnik (tzw. czytnik RFID). Dodatkowo każdy pojemnik jest ważony na pojeździe, a informacje przekazywane są do centralnego systemu komputerowego. Analizy pozwalają na porównanie danych z deklaracji gospodarstw ze stanem faktycznym z dokładnością do pojedynczego punktu odbioru odpadów.
Tzw. inteligentne śmieciarki korzystają dodatkowo z nawigacji GPS, co umożliwia śledzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta