Gdy zagraniczna faktura wyprzedza wykonanie usługi
Dla rozliczenia importu usług, które są udokumentowane przed ich faktycznym zrealizowaniem, nie ma znaczenia data rachunku. Istotny jest tylko termin powstania obowiązku podatkowego, ustalany na ogólnych zasadach.
- Polski podatnik współpracuje z litewską firmą transportową. Niekiedy firma litewska wystawia faktury przed wykonaniem zamówionej usługi. Kiedy w takim przypadku polski podatnik powinien rozpoznawać import usług? Jaki kurs przeliczeniowy powinien stosować (firma litewska wystawia faktury w euro)? – pyta czytelnik.
W przeszłości istniały przepisy określające szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Obecnie przepisów takich nie ma, a w konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia nabywanej usługi, czyli najczęściej na zasadach ogólnych, wynikających z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:
1) z chwilą otrzymania przez zagranicznego usługodawcę całości lub części zapłaty – w zakresie, w jakim zapłata taka następuje przed wykonaniem usługi,
2) z chwilą wykonania usługi – w pozostałym zakresie.
Jak widać, w przypadku powstawania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych, wystawienie faktury nie jest zdarzeniem, które skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. W konsekwencji, data wystawienia faktury przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta