Marnotrawienie to największy grzech ludzkości
Zrównoważony, niskoemisyjny, zasobooszczędny i konkurencyjny – tak postrzega GOZ firma IKEA.
Anna Margo
Weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć. Na takim schemacie opiera się gospodarka linearna. Gospodarka o obiegu zamkniętym to jej przeciwieństwo. W tym przypadku wartość produktów, materiałów i zasobów utrzymywana jest w obiegu tak długo, jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów ograniczone jest do minimum. Jest to model zrównoważony, niskoemisyjny, zasobooszczędny i konkurencyjny i właśnie do niego dąży IKEA.
Działalność na trzech poziomach
IKEA jest pierwszą dużą firmą w Polsce, która uzyskała niezależność energetyczną – sześć farm wiatrowych produkuje więcej energii, niż zużywają biura, sklepy, centra handlowe i dystrybucyjne. 92,5 proc. odpadów z działalności sklepów zostało przekazanych do recyklingu materiałowego i energetycznego. Transformacja ku gospodarce o obiegu zamkniętym jest kolejnym krokiem w rozwoju firmy.
– Pragniemy, aby IKEA wywierała pozytywny wpływ na życie ludzi i środowisko. Oznacza to m.in., że musimy odegrać swoją rolę w transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym. Robimy to, eliminując marnotrawstwo z całego łańcucha wartości oraz umożliwiając ludziom prowadzenie bardziej zrównoważonego życia w domu. Wspiera nas w tym globalna strategia Grupy IKEA – wyjaśnia Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta