Pożyczka, także incydentalna, bez VAT
Odpłatne świadczenie usług podlega podatkowi od towarów i usług. O takim charakterze pożyczania pieniędzy decyduje wynagrodzenie w postaci odsetek. Tego rodzaju czynności są jednak zwolnione z daniny, nawet jeśli nie jest to główna działalność pożyczkodawcy.
Także pomiędzy współpracującymi drobnymi firmami prowadzonymi przez osoby fizyczne dochodzi do zawierania umów pożyczki, której przedmiotem są środki finansowe. Takie – często doraźne – wsparcie płynności finansowej pożyczkobiorcy prowadzi jednocześnie do pytania o skutki podatkowe tego zdarzenia, w tym także w obszarze regulacji ustawy o VAT.
Zasadą wynikająca z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jest bowiem, że za jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT uznaje się odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei, stosownie do art. 720 § 1 kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta