Jak zarobić na biogospodarce?
Efektywna produkcja oparta na zrównoważonym rozwoju.
Agata Wagner
O tym jak idea gospodarki obiegu zamkniętego sprawdza się w praktyce i w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą wzbogacić się na obiegu zamkniętym dyskutowano podczas kolejnej debaty z cyklu „Biogospodarka, efektywna produkcja oparta na zrównoważonym rozwoju, modele biznesowe".
Łukasz Sosnowski, sekretarz zespołu do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym z Ministerstwa Rozwoju podjął próbę omówienia sposobów na zwiększenie wykorzystywania odpadów na liniach produkcyjnych przy jednoczesnym zminimalizowaniu wykorzystania surowców naturalnych. – Odpad i produkt to kluczowe zagadnienia w gospodarce o obiegu zamkniętym. Odpad kojarzy się negatywnie, trzeba się go pozbyć. Inaczej patrzymy na produkt, na którym należy zarabiać. Gospodarka o obiegu zamkniętym nie jest cały procesem, począwszy od pozyskania surowca przez projektowanie, konsumpcję, aż po zagospodarowanie odpadu. Myślę, że to jest najistotniejsza kwestia. Jakie narzędzia stworzyć, żeby gospodarka o biegu zamkniętym opłacała się, żebyśmy mieli wartość dodaną? – pytał Sosnowski.
Współpraca generuje zyski
Edyta Urbaniak-Konik, dyrektor marketingu i komunikacji SUEZ Polska wspomniała o modelach i doświadczeniu w przetwarzaniu odpadów w gotowe produkty.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta