Jak poprawić efektywność ochrony zdrowia
ANDRZEJ MALINOWSKI, ANDRZEJ SADOWSKI, MAŁGORZATA GAŁĄZKA-SOBOTKA Stwierdzenie, że w systemie ochrony zdrowia jest za mało pieniędzy, to – jak mawiają klasycy – oczywista oczywistość. Powtarzanie tego nic nie da.
Czy w takim razie można zrobić coś innego? Tak. Pracodawcy RP udowadniają to w raporcie „Zdrowe oszczędności". Pieniędzy nie tylko jest bowiem za mało, ale też są one marnowane. To można zmienić.
Raport proponuje nowe podejście do kwestii ograniczeń finansowych. Zamiast liczyć na przyszłe i niepewne zwiększenie dostępnych środków, Pracodawcy RP znaleźli sposoby bardziej efektywnego wykorzystanie tego, co już jest do dyspozycji. Taka strategia jest standardem w działalności biznesowej. Raport udowadnia, że kryterium efektywności zastosowane w ochronie zdrowia również doskonale się sprawdza –z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów. Kluczem do efektywności leczenia jest bowiem jego jakość, a i dla pacjentów liczy się ona najbardziej.
Raport „Zdrowe oszczędności" powstał dzięki zbiorowej pracy ekspertów z różnych dziedzin. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią, prezentując fragmenty autorstwa najważniejszych spośród jego twórców.
Andrzej Malinowski:
Czego najbardziej potrzebuje polski system ochrony zdrowia? Więcej pieniędzy? Więcej lekarzy? I tak, i nie. W pierwszej kolejności potrzebuje on zastrzyku efektywności. Bez niej dosypywanie kolejnych milionów złotych oraz zwiększanie liczby personelu przyniesie mierne rezultaty.
Brak pieniędzy – to mantra powtarzana przez wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta