Grupa Azoty rozkręca inwestycje
Idea GOZ ma szansę sprawdzić się w polskich warunkach – przekonuje największa polska grupa chemiczna.
Barbara Oksińska
Ponad 20 proc. tegorocznych nakładów inwestycyjnych Grupa Azoty przeznaczy na projekty proekologiczne. Dla europejskich firm z branży chemicznej konieczność dostosowania się do coraz bardziej restrykcyjnych unijnych regulacji jest jednym z największych wyzwań na najbliższe dziesięciolecia. Branża coraz większą wagę przywiązuje też do ograniczenia zużycia surowców, odzyskiwania materiałów czy recyklingu odpadów. Tak tworzy się gospodarka o obiegu zamkniętym, która przedsiębiorstwom może przynieść spore oszczędności.
Miliony na inwestycje
Wśród działań realizowanych przez Grupę Azoty, wpisujących się w ideę szeroko rozumianej gospodarki o obiegu zamkniętym, znajduje się budowa instalacji odazotowania i odsiarczania spalin w przyzakładowej elektrociepłowni w Tarnowie. Inwestycja ta nie tylko przyczyni się do obniżenia emisji tlenków siarki i tlenków azotu, ale też do powstania siarczanu magnezu wykorzystywanego jako nawóz w rolnictwie. Budżet projektu wynosi 90 mln zł.
Niedawno Azoty zainwestowały też w instalację do suchego odbioru popiołu, która umożliwia wykorzystanie popiołów paleniskowych. Odpad ten będzie w 100 proc. przekazywany odbiorcom zewnętrznym do dalszego wykorzystania, np. w budownictwie. W całej grupie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta