Dalekowzroczne myślenie o przyszłości
Dominika Bettman, prezeska ds. finansowych Siemens Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Rz: Gospodarka o obiegu zamkniętym to wielkie wyzwanie dla przedsiębiorców. Niewielu z nich myślało o środowisku naturalnym w kategoriach wartości, o którą trzeba dbać i mając do wyboru niższe ceny lub środowisko, wybierali to pierwsze. Czy nowe regulacje unijne są jedyną możliwością zmiany tej sytuacji?
Dominika Bettman: Regulacje unijne z pewnością są istotne, gdyż stymulują procesy legislacyjne w państwach członkowskich. Tworząc normę spójną dla wszystkich krajów wspólnoty, pozwalają osiągnąć synergię, która wpływa na efekt skali. Z tej perspektywy wartości, które promują, mają istotny wpływ na zmianę świadomości ogólnospołecznej i biznesowej. Jednak pakiet dyrektyw dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego mocno zawęża punkt widzenia. Fakt ograniczenia idei gospodarki cyrkularnej jedynie do właściwego gospodarowania surowcami, ze szczególnym uwzględnieniem recyklingu sprowadza GOZ do zamkniętego procesu technologicznego, którego jedynym celem jest uzyskanie możliwie największej ilości surowców wtórnych. A przecież to zdecydowanie dużo bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta