Polska chce być liderem zmian
Przejście z modelu linearnego na cyrkularny.
Gospodarka o obiegu zamkniętym – GOZ (ang. circular economy) – to zupełnie nowe podejście do cyklu życia produktów opierające się na odejściu od modelu linearnego: weź – zużyj – wyrzuć, i przejściu na model cyrkularny, tzw. zamknięty obieg. – Zwiększenie takich działań jak recykling i ponowne użycie produktu przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce – np. w postaci oszczędności surowców oraz mniejszej ilości odpadów – podkreśla Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. – GOZ jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym wszystkie etapy cyklu życia produktu. Dotyka również wielu gałęzi gospodarki. To przede wszystkim zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów przy jednoczesnym zmniejszeniu wytwarzania śmieci. Innymi słowy, jest to koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą materiały oraz surowce powinny być zagospodarowane w odpowiedni ekonomicznie i środowiskowo sposób i pozostać w gospodarce, jak długo jest to możliwe – dodaje.
Ramy prawne
Pod koniec 2015 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat „Zamknięcie obiegu – plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym". Stanowi on zestaw propozycji na nadchodzące lata do zrealizowania w Unii Europejskiej, które przyczynią się do zmiany modelu gospodarczego z linearnego na cyrkularny. Zawiera działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta