Odpad to nie śmieć, to surowiec do produkcji
Jak zwiększyć wykorzystanie tego, co zostało wytworzone?
Agata Wagner
Podczas drugiej odsłony debaty nad gospodarką o obiegu zamkniętym eksperci dyskutowali na temat zwiększenia wykorzystania tego, co zostało już wyprodukowane, oraz ograniczenia zużycia surowców i wytwarzania odpadów, których nie można ponownie użyć. Dr inż. Tomasz Szczygielski z Centrum Materiałów Antropogenicznych Politechniki Warszawskiej rozpoczął debatę na temat gospodarowania odpadami powstającymi w wyniku produkcji.
– Raporty Unii Europejskiej mówią jasno, że wytwarzamy około 2,5 mld odpadów, które generują ponad 700 mld euro kosztów rocznie. Koszty te obciążają europejską gospodarkę. Istotą circural economy jest niewytwarzanie odpadów. Nie przetwarzanie, ale profilaktyka jest esencją. Musi występować symbioza pomiędzy tym, kto wytwarza, i tym, kto gospodaruje tymi odpadami. W przypadku polskiej gospodarki wydaje się, że są to odpady głównie mineralne, które mogą być zagospodarowane poprzez symbiozę górnictwa i energetyki z infrastrukturą – mówił dr Szczygielski.
Odpady na wagę złota
Bogusława Brzdąkiewicz, zastępca dyrektora w Departamencie Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska, zwróciła uwagę na istotę profilaktyki, czyli konieczności ograniczenia wytwarzania odpadów.
– Powinniśmy zacząć od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta