Rola płatnika świadczeń z ubezpieczenia społecznego
Z 1 stycznia 2018 r. pracodawca mógł nabyć uprawnienia do wypłaty zasiłków swoim pracownikom. Nie przejmuje jednak od ZUS wypłaty świadczenia za okres absencji, która rozpoczęła się w ubiegłym roku.
Ustalanie prawa pracowników do zasiłków z ubezpieczenia społecznego, obliczanie ich wysokości oraz wypłata należy albo do pracodawcy (zleceniodawcy), albo do ZUS. O tym, kto w 2018 r. ma wypełniać te obowiązki, decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2017 r. Pracodawca jako płatnik składek musi sprawdzić, czy w nadchodzącym roku powinien przejąć obsługę zasiłków, jeśli dotąd tego nie robił, czy też nadal pozostanie płatnikiem zasiłków – jeżeli był nim już w poprzednim roku.
Stan na 30 listopada
Płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego w 2018 r. jest płatnik składek, który 30 listopada 2017 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, czyli co najmniej 21. Jeśli tego dnia płatnik nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, ustala uprawnienia do wypłaty zasiłków na 2018 r. na podstawie liczby osób ubezpieczonych według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokona takiego zgłoszenia. Późniejsze zmiany w liczbie ubezpieczonych nie wpływają już na status płatnika, tzn. zwiększenie nie upoważni go do wypłaty zasiłków, a zmniejszenie nie zwolni go z tej roli.
Pracodawca, który okaże się płatnikiem zasiłków w 2018 r., musi je wypłacać przez cały rok, z wyjątkiem zasiłków należnych za okres po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta