Nie tak łatwo zaskarżyć odmowę przywrócenia terminu
PROCEDURA | Oddalenie wniosku o przywrócenie terminu zaskarża się w skomplikowany sposób. Można to zrobić dopiero, gdy sąd odrzuci spóźniony środek zaskarżenia, np. apelację.
Rafał Krawczyk sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
- Pracownik nie złożył w terminie apelacji od wyroku oddalającego powództwo o zapłatę z powodu choroby. Domagał się przywrócenia terminu do dokonania tej czynności, ale sąd rejonowy oddalił jego wniosek. Czy odmowę przywrócenia terminu można zaskarżyć do sądu wyższej instancji? – pyta czytelnik.
Tak. Negatywną decyzję sądu można poddać kontroli instancyjnej, chociaż samo postanowienie o oddaleniu wniosku o przywrócenie terminu jest niezaskarżalne.
Zaskarżalne tylko postanowienie...
Przywracanie terminu – mimo że jest powszechnie wykorzystywaną przed sądem instytucją procesową – wciąż sprawia liczne problemy nawet profesjonalnym pełnomocnikom. Szczególne kontrowersje wiążą się z zaskarżalnością postanowień niekorzystnych dla składającego wniosek.
Orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące tych kwestii ukształtowało się kilkanaście lat temu. Najistotniejszym wnioskiem wypływającym z tych orzeczeń jest niemożność zaskarżania tak postanowień oddalających wniosek o przywrócenie terminu, jak i odrzucających taki wniosek. Sąd Najwyższy jednolicie prezentuje bowiem stanowisko odmawiające postanowieniom w przedmiocie rozstrzygnięcia wniosku o przywrócenie terminu waloru zaskarżalności, jako niekończącym postępowania w sprawie. Postanowienie oddalające wniosek o przywrócenie terminu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta