Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw koszty upadłości, później pensje pracowników

11 stycznia 2018 | Kadry i Płace

Należności ze stosunku pracy za czas po ogłoszeniu upadłości nie korzystają już z najwyższego pierwszeństwa zaspokojenia. Znajdują się na liście do uregulowania po wynagrodzeniu syndyka i zatrudnianych przez niego osób.

Kodeks pracy nie reguluje w sposób wyłączny i kompleksowy sytuacji pracowników w razie ogłoszenia upadłości pracodawcy. To skomplikowany proces. Podstawową ustawą, która znajdzie zastosowanie w tym zakresie, jest Prawo upadłościowe.

1 stycznia 2018 r. minęły dwa lata, odkąd w życie weszła ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, która znacząco zmieniła przepisy regulujące sytuację pracowników w przypadku upadłości pracodawcy. Mimo upływu czasu, nie wszystkim pracownikom i pracodawcom znane są nowe zasady. Dlatego warto podsumować najważniejsze – z perspektywy stosunków pracowniczych – skutki ogłoszenia upadłości podmiotu zatrudniającego, wynikające z Prawa upadłościowego.

Należności ze stosunku pracy...

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu jego wierzycieli. Zaspokojenie poszczególnych wierzytelności, w tym również tych związanych ze stosunkiem pracy, odbywa się według zasad określonych przepisami Prawa upadłościowego. W tym zakresie zobowiązania pracownicze korzystają z pewnego uprzywilejowania. Jednak nie jest ono tak wysokie, jak jeszcze przed dwoma laty. Wynika to ze zmian w zakresie tzw. kategorii zaspokajania wierzytelności.

Przed 1 stycznia 2016 r. należności ze stosunku pracy przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10948

Wydanie: 10948

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament