Zamiana waluty na euro nie powoduje wzrostu inflacji
Jednak w odczuciu społecznym ceny w krótkim okresie rosną wręcz skokowo.
– Generalnie wpływ zamiany danej waluty na euro na poziom cen jest zbliżony do zera – zaznacza Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao.
Z wielu badań na podstawie danych z krajów, które przyjęły euro, wynika, że inflacja w roku przyjęcia nie odbiega od tej w roku poprzednim.
Społeczny problem
A mimo to to właśnie efekty cenowe stały się jednym z głównych problemów społecznych towarzyszących procesowi integracji walutowej – zauważają eksperci w raporcie dla NBP. Bo w oczach mieszkańców euro równa się wzrostowi cen.
Przykładowo na Litwie w styczniu 2015 r. (pierwszym miesiącu z euro) ceny dóbr konsumpcyjnych były o 1,4 proc. niższe niż rok wcześniej i o 1,3 proc. niższe niż miesiąc wcześniej. Ale ok. 95 proc. Litwinów uznaje, że inflacja wówczas przyspieszyła.
Skąd te różnice między rzeczywistymi ruchami cen a ich społeczną percepcją? Można tu wymienić kilka przyczyn, głównie psychologiczno-społecznych. Jedną z nich jest przeliczanie w pamięci wedle przybliżonego kursu wymiany. A że takie obliczenia są dość nieprecyzyjne, może powstać wrażenie, że euro to dobry pretekst do podwyżek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta