Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możliwość podjęcia pracy zgodnej z kwalifikacjami wyklucza rentę

11 stycznia 2018 | Kadry i Płace | Elżbieta Smirnow

Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie może być wystarczającą przesłanką prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu. Tak więc utrata zdolności do pracy nie może być utożsamiana z niezdolnością do wykonywania ostatniego z dotychczasowych zatrudnień, jeżeli pracownik może podjąć pracę zgodną z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 lipca 2017 r. (I UK 313/16).

Przedmiotowa sprawa dotyczyła odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Na mocy wyroku sądu okręgowego decyzja ZUS została zmieniona poprzez przyznanie odwołującemu się prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 19 grudnia 2012 r. na okres 2 lat. Sąd ustalił, że odwołujący się, z wykształcenia technik mechanik, pracował jako kierownik sklepu i prezes spółki, a ostatnio był zatrudniony w charakterze przedstawiciela handlowego. Na bazie opinii biegłych sąd uznał, że naruszenie sprawności organizmu odwołującego się, z powodu schorzeń narządu ruchu, układu krążenia i wieloletniej cukrzycy, nie powodują znacznego ograniczenia jego zdolności do pracy. Sąd okręgowy stwierdził, że stan zdrowia wnioskodawcy czyni go osobą częściowo, okresowo niezdolną do pracy. Z tego powodu uznał odwołanie za zasadne.

Od powyższego wyroku odwołał się organ rentowy. Sąd apelacyjny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10948

Wydanie: 10948

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament