Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legenda najstarszej korporacji

11 stycznia 2018 | Życie Warmińsko-Mazurskiego | Marcin Kube
Dariusz Domagalski „Złowieszczy szept wiatru” to czwarty tom jego krzyżackiej serii.
autor zdjęcia: Mateusz Zechciał
źródło: Rebis
Dariusz Domagalski „Złowieszczy szept wiatru” to czwarty tom jego krzyżackiej serii.
źródło: Rzeczpospolita
Szymon Jędrusiak poświęcił już dwie powieści słynnemu Zawiszy Czarnemu.
źródło: Forever Young Books
Szymon Jędrusiak poświęcił już dwie powieści słynnemu Zawiszy Czarnemu.
źródło: Rzeczpospolita

Krzyżacy w literaturze to nie tylko Sienkiewicz, bo liczni powieściopisarze wielokrotnie wracali do tematu wojen polsko-krzyżackich. Także w ostatnich latach.

W powszechnej świadomości to Henryk Sienkiewicz, jako pierwszy w dziejach polskiej literatury stworzył powieść historyczną z wojnami polsko-krzyżackimi w tle. Zanim jednak w 1897 r. „Tygodnik Ilustrowany" zaczął drukować w odcinkach dzieło noblisty, to piętnaście lat wcześniej ukazała się powieść „Krzyżacy 1410" z podtytułem „Obrazy z przeszłości" autorstwa drugiego wpływowego powieściopisarza historycznego z XIX w. Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Co więcej, w przeciwieństwie do Sienkiewiczowskich „Krzyżaków" głównym bohaterem u Kraszewskiego jest kobieta. To Ofka – pół-Polka, pół-Niemka, która oddałaby życie i duszę Zakonowi. Dla dobra krzyżackiej korporacji gotowa jest dopuścić się najstraszniejszych czynów.

Postać ciekawa, a przede wszystkim bliższa współczesnym wzorcom powieściowym, aniżeli jednowymiarowa Danusia czy Jagienka. Powieść Kraszewskiego obejmuje okres 1409–1411. Zaczyna się i kończy w Malborku. Zgodnie z realiami historycznymi portretuje bitwę jako niewykorzystany sukces militarny, który nie pociągnął za sobą sukcesów politycznych.

Film na 550. rocznicę

W PRL modę na opowieści o rycerstwie polskim zmagającym się z zakonnikami zapoczątkowała ekranizacja powieści Sienkiewicza w reżyserii Aleksandra Forda. Filmowcy starali się dotrzymać terminu 550. rocznicy bitwy i we wrześniu 1960...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10948

Wydanie: 10948

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament