Doradcy podatkowi chcą bronić tajemnicy zawodowej
W piątek 12 stycznia w Warszawie rozpocznie obrady V Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych. Delegaci wybiorą nowe władze samorządu, w tym przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Zapytaliśmy kandydatów na przewodniczącego KRDP o ich pomysły na nową kadencję.
Prof. Adam Mariański, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Łodzi
Rz: Co chciałby pan zmienić w funkcjonowaniu samorządu?
Adam Mariański: Nasz zawód powinien odzyskać należytą pozycję wśród innych zawodów zaufania publicznego. Bardzo ważna jest promocja roli zaufanego doradcy, który pomaga podejmować właściwe decyzje nie tylko przedsiębiorcom, ale też rodzinom. Wyzwaniem jest przygotowanie do sukcesji biznesu. Jako samorząd musimy też zabierać głos na temat wszystkich planowanych zmian ustawowych. Powinniśmy jako partner Ministerstwa Finansów sami wychodzić z inicjatywą koniecznych zmian legislacyjnych.
Co ważne, coraz większą rolę w doradztwie podatkowym odgrywają nowoczesne technologie. Powinniśmy przygotować księgowość do cyfryzacji i automatyzacji prowadzenia ksiąg. Zadaniem doradców będzie analiza, przewidywanie i doradzanie w prowadzeniu biznesu.
Jak obecne duże zmiany w przepisach podatkowych wpłyną na rynek doradztwa?
Perspektywy rozwoju tego rynku są bardzo dobre. Chciałbym jednak zaznaczyć, że celem zmian legislacyjnych nie powinno być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta