Odszkodowanie limitowane ustawowym okresem wypowiedzenia
Odszkodowanie przewidziane w art. 58 kodeksu pracy przysługuje w wysokości wynagrodzenia za ustawowy okres wypowiedzenia, chyba że strony przewidziały przyznanie go w wysokości wynagrodzenia za umownie wydłużony okres wypowiedzenia.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 2 sierpnia 2017 r. (II PK 153/16).
Powód w przedmiotowej sprawie był pracownikiem pozwanej zatrudnionym na stanowisku wicedyrektora do spraw marketingu. Aneksem do umowy o pracę strony przewidziały, że jego okres wypowiedzenia wyniesie 24 miesiące. Pracodawca rozwiązał z powodem umowę o pracę bez wypowiedzenia, w odpowiedzi na co pracownik odwołał się do sądu pracy.
W ocenie sądu rejonowego wskazane przez pracodawcę przyczyny rozwiązania stosunku pracy były nierzeczywiste, a powodowi przysługuje odszkodowanie z art. 58 k.p. za okres wypowiedzenia, który w jego przypadku wynosił 24 miesiące – zgodnie z obowiązującą strony umową o pracę, korzystniejszą dla pracownika, niż przewidują to normy kodeksu pracy. Sąd rejonowy zasądził na rzecz powoda kwotę 348 120 zł tytułem odszkodowania za nieuzasadnione i niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przyjął, że jego wynagrodzenie w ostatnim okresie przed rozwiązaniem z nim umowy wynosiło 14 505 zł miesięcznie.
W wyniku apelacji pozwanego powyższy wyrok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta