Top-lista: rekordy na światowych aukcjach
Rynek sztuki | W 1958 r. dzieło Leonarda sprzedano za 45 funtów, w ubiegłym roku – za ponad 450 mln dolarów Monika Kuc
W 2017 r. rekord aukcyjny ustanowił „Salvator Mundi" Leonarda da Vinci. Obraz ten został sprzedany 15 listopada w nowojorskim oddziale Christie's za ponad 450 mln dolarów (pierwotnie jego wartość szacowano na 100 mln dolarów). Była to kwota czterokrotnie wyższa niż uzyskana za jakiekolwiek inne dzieło w ubiegłym roku.
„Salvator Mundi" to unikatowa praca mistrza renesansu. Nic więc dziwnego, że została sprzedana za rekordową cenę. Poprzedni rekord należał do „Kobiet z Algieru" Picassa, sprzedanych przez Christie's w 2015 r. za 179,365 mln dolarów. Natomiast w kategorii sztuki dawnej najdroższa była wcześniej „Rzeź niewiniątek" Rubensa; w 2002 r. w londyńskim Sotheby's uzyskała cenę 76,6 mln dolarów.
„Salvator Mundi" przedstawia Jezusa, który trzyma w lewej ręce kryształową kulę, a prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa. Leonardo namalował obraz w latach 1506–1513 dla króla Francji. Potem trafił on na dwór angielski. W połowie XVIII wieku zaginął i do początku XX wieku uznawany był za bezpowrotnie utracony. W 1900 r. znalazł się w rękach Francisa Cooka, który nie zdawał sobie sprawy z autorstwa dzieła. Dlatego 58 lat później jego spadkobiercy sprzedali je za 45 funtów.
Świetny zakup do nowego Luwru
W 2005 r. „Salvator Mundi" został kupiony za 10 tys. dolarów przez grupę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta