Młodzież bez szans na poprawę
Słabe efekty pracy w ośrodkach wychowawczych. Około 60 proc. młodych wpada w konflikt z prawem.
Agresja, uzależnienia, pierwsze konflikty z prawem – nastolatki z takimi problemami mają się resocjalizować w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych (MOW). Przywracanie ich do normalnego życia często jest fikcją. Mimo terapii większość schodzi na złą drogę – wskazuje raport NIK, który poznała „Rzeczpospolita".
– Resocjalizacja jest mało skuteczna. Mniej osób wchodzi na drogę przestępczą po opuszczeniu zakładów karnych niż ośrodków wychowawczych – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.
Połowa podjęła pracę
W kraju działa 96 takich ośrodków, w których przebywa ok. 4,7 tys. nastolatków (dane z połowy 2017 r.). Sąd umieszcza w nich młodzież niedostosowaną społecznie – notorycznych wagarowiczów, uciekinierów z domu, sięgających po narkotyki, alkohol, ale też nieradzących sobie z agresją czy mających na koncie pierwsze kradzieże.
Pobyt w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta