W walce z wyłudzeniami VAT dostaje się startupom
Fiskus odmawia rejestracji przedsiębiorcom, którzy mają wirtualny adres. To utrudnienie dla młodych firm technologicznych.
monika Pogroszewska
Restrykcyjne podejście urzędów skarbowych sprawia, że korzystanie z usług wirtualnego biura staje się dla przedsiębiorców przyczyną problemów. Ten, kto ma w nich siedzibę, traktowany jest jak potencjalny oszust.
– Siedziba firmy to dla fiskusa najważniejsze kryterium oceny jej uczciwości. Jednocześnie zwiększyła się liczba kontroli, w których urzędy skrupulatnie to sprawdzają – mówi doradca podatkowy Michał Lewandowski.
Pod kontrolą fiskusa
Ministerstwo Finansów potwierdza, że chociaż wirtualne biura działają legalnie, to jednak rejestracja pod takim adresem jest odbierana jako „czynnik podwyższonego ryzyka".
Chodzi o usługę, która polega na udostępnieniu miejsca do rejestracji działalności większej grupie podmiotów, podczas gdy faktyczna działalność prowadzona jest w innym miejscu. Zaletą jest nie tylko oszczędność środków, bo opłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta