Spadek ceny uderzy w pacjentów
Przez konieczność obniżania stawki za lek o 25 proc. firmy mogą wycofywać go z Polski – ostrzegają prawnicy.
Karolina Kowalska
W styczniu na listę refundacyjną trafił eculizumab, uznawany za jeden z najdroższych leków świata. Miesięczna terapia środkiem, refundowanym w przypadku chorych na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (rzadką chorobę nerek i układu krwiotwórczego) oraz nocną napadową hemoglobinurię, kosztuje nawet 150 tys. zł. Lek pomoże kilkudziesięciu chorym – na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy w Polsce choruje około 40 osób (w tym 25 dzieci).
Nieżyciowe przepisy
To świetna wiadomość dla pacjentów, jednak przy obecnym stanie prawnym za kilka lat mogą znów pozostać bez możliwości leczenia; po wygaśnięciu wyłączności cenowej ta garstka pacjentów może paść ofiarą art. 13 ust. 2 ustawy refundacyjnej.
Przewiduje on, że po wygaśnięciu okresu wyłączności cenowej – dziesięć lat od wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta