Bank wspierający środowisko
Naszą intencją jest odchodzenie od dotychczasowej wizji banku uniwersalnego i zdecydowany, pełny powrót do specjalizacji proekologicznej – mówi prof. Konrad Raczkowski, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.
Czym tak naprawdę wyróżnia się Bank Ochrony Środowiska?
Konrad Raczkowski: Założony w 1991 r. Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) jest jedynym na polskim rynku bankiem, którego proekologiczna misja wpisana jest od początku jego istnienia w statut, podobnie jak specjalizacja w finansowaniu przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska. Dodatkowo od 2006 r. większościowym akcjonariuszem Banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), nadzorowany przez ministra właściwego do spraw środowiska i de facto realizuje politykę państwa w zakresie ochrony środowiska, zarządzając finansami publicznymi, jak też środkami unijnymi w tym obszarze. Dzięki temu Bank korzysta z unikatowej i jedynej w Polsce synergii działalności w zakresie finansowania i współfinansowania wszystkich przedsięwzięć proekologicznych, co wyraźnie odróżnia Bank Ochrony Środowiska od wszystkich innych banków. Co bardzo ważne, Bank od początku funkcjonowania, tj. od blisko 27 lat, zatrudnia ekologów - inżynierów środowiska, którzy wspierają wszelkiego rodzaju montaże finansowe. Wsparcie wybitnej klasy ekspertami w inwestycjach dotyczących m.in. ochrony klimatu - zwłaszcza w kontekście efektywności energetycznej, budownictwa pasywnego, odnawialnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta