Unia wartości
Niezbędne jest stworzenie nowego mechanizmu systematycznej kontroli stanu praworządności w krajach członkowskich UE – pisze wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii.
Zdecydowaną większość wyborów, które odbyły się w krajach Unii Europejskiej w ciągu poprzedniego roku, łączy jeden element: wyraźny wzrost poparcia dla partii populistycznych. Ich programy są ideologicznie skrajne, a przewodzący im politycy opowiadają się często za porzuceniem projektu integracji europejskiej. W niektórych państwach udało się powstrzymać populistów przed dojściem do władzy, jednak zagrożenie z ich strony nie zniknęło. Musimy być uważni. Nie możemy dopuścić, by wartości, na jakich zbudowana została Unia, zostały podważone.
Wartości te stanowią jednakże nie tylko fundament naszego zaangażowania w członkostwo w Unii Europejskiej, są one jednocześnie spoiwem wspólnoty. Opierają się na nim solidarność europejska, nasza zewnętrzna wiarygodność i wspólna przyszłość. Europejskie wartości zagrożone są przez kryzys migracyjny, a także ataki terrorystyczne, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta