Ważne jest również mniejsze zużycie energii
Jak wynika z raportu „Strategia walki ze smogiem" firmy ISECS, domy jednorodzinne zużywają rocznie od 140 do 350 kWh/mkw. energii na ogrzewanie. Dlatego bez kompletnej termomodernizacji budynku walka ze smogiem skazana jest na niepowodzenie.
Ustawa antysmogowa, która zmieniła między innymi brzmienie art. 96 ustawy – Prawo ochrony środowiska, weszła w życie dwa lata temu. Dzięki jej zapisom sejmiki województw mogą przyjmować uchwały ograniczające stosowanie instalacji, w których spala się paliwa, lub ich zakazujące.
Termomodernizacja pozwala zwiększyć energooszczędność budynku i obniżyć wysokie koszty ogrzewania. Gdy nie musimy mocno dogrzewać domu, ograniczamy także wydzielanie toksyn do środowiska.
– To od nas zależy, jak czystym powietrzem będziemy oddychać, mamy na to swój wpływ. Główne źródło emisji zanieczyszczeń to nie budynki przemysłowe czy samochody, jak się powszechnie uważa, tylko prywatne gospodarstwa. Walka ze smogiem jest możliwa przede wszystkim dzięki kompleksowej modernizacji domów jednorodzinnych – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy Rockwool Polska....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta