Edukacja sposobem na walkę o czyste powietrze w Polsce
Poprawa jakości powietrza w Polsce jest bardzo dużym wyzwaniem, wymagającym zaangażowania każdego z nas. Nawet pozornie niewielka zmiana nawyków może się przyczynić do ograniczenia niekorzystnego zjawiska smogu. Dlatego tak istotne jest konsekwentne budowanie świadomości ekologicznej wśród Polaków. Skutecznym narzędziem, pozwalającym na popularyzowanie tej wiedzy, są społeczne kampanie edukacyjne prowadzone przez polskie firmy energetyczne.
Dobrym przykładem jest kampania edukacyjna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) pod nazwą „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci", prowadzona przez Fundację im. Ignacego Łukasiewicza.
Jak wynika z ogólnopolskiego badania „Polacy o jakości powietrza", przeprowadzonego na zlecenie PGNiG w ramach programu, ponad 40 proc. Polaków uważa, że nie ma wpływu na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Jednocześnie jako jego główne przyczyny problemu wskazywane są te, które zależą najczęściej od samych mieszkańców, takie jak palenie śmieci w domowych piecach (71 proc.), spaliny samochodowe (51 proc.), stare i niesprawne domowe piece (45 proc.) oraz ogrzewanie przy użyciu węgla (36 proc.). Ta rozbieżność pokazuje, że edukacja na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta