Życie smogowych pokoleń będzie krótsze
Toksyczne substancje, które znajdują się w smogu, silnie oddziałują na układ oddechowy, krwionośny i nerwowy. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia alergii, zawału serca, udaru mózgu, nowotworów (w tym raka płuc i krtani) oraz chorób układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekłe nieżyty dróg oddechowych.
Polskie Towarzystwo Alergologiczne odnotowało, że gdy w atmosferze pojawia się nadmiar zanieczyszczeń powietrza, do pulmonologów zgłaszają się chorzy z objawami zaostrzeń astmy i nasilających się innych chorób alergicznych. Szczególnie niebezpieczne są pyły zawieszone, tlenki azotu, węglowodory aromatyczne i ozon. To, czym ogrzewają swoje domy pacjenci, może mieć wpływ na ilość i stopień zaostrzeń astmy i POChP.
Każda komórka potrzebuje tlenu
Bez względu na to, z jakim typem zanieczyszczeń mamy do czynienia, wdychając go, możemy przyczynić się m.in. do osłabienia naszego układu odpornościowego i oddechowego. Przykładowo dwutlenek siarki podrażnia drogi oddechowe oraz zwiększa ryzyko zachorowania na astmę.
– Każda komórka organizmu potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania, dlatego jakość powietrza, którym oddychamy, ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta