Holandia: ostrożnie z integracją UE
Wspólnoty dwóch prędkości nie chce premier Mark Rutte. Popiera go kilka krajów UE. Za cichą zgodą Berlina?
Pomysły premiera Marka Ruttego popierają Szwecja, Dania i Finlandia, a także Estonia, Litwa i Łotwa oraz Irlandia. Małe kraje zaniepokojone dominacją w Unii Francji i Niemiec.
– Do tej pory to Wielka Brytania pełniła rolę przywódcy państw, które nie chcą bardziej pogłębionej integracji, Ale wraz z brexitem tylko Holandia mogła przejąć tę rolę, bo jest jedynym wystarczająco dużym państwem podzielającym punkt widzenia Londynu – mówi „Rzeczpospolitej" Adrian Schout, ekspert ds. europejskich w Holenderskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Clingendael.
Już w czerwcu Francja i Niemcy chcą przy wsparciu Komisji Europejskiej przedstawić plan budowy Europy dwóch prędkości z coraz bardziej zintegrowaną strefą euro. Jednak w miniony piątek właśnie w Berlinie Rutte wygłosił programowe przemówienie, w którym przedstawił zupełnie inną wizję zjednoczonej Europy.
– Unia nie musi być pędzącym w kierunku federalizacji pociągiem, którego nie da się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta