Pedofil nie dostanie posady w domu dziecka
W części A teczki osobowej pracodawca przechowuje informacje o tym, czy kandydat do pracy z małoletnimi nie figuruje w spisie przestępstw seksualnych popełnionych na ich szkodę.
- Przed nawiązaniem z kandydatem stosunku pracy związanego z leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi pracodawca musi uzyskać informacje, czy dane tej osoby są zgromadzone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Informacje wymagane do sprawdzenia to: imię, nazwisko, nazwisko rodowe, imię ojca, imię matki i data urodzenia. Jak i kiedy pracodawca powinien to sprawdzić, skoro standardowy kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie nie zawiera punktu o nazwisku rodowym? Czy otrzymaną informację w formie wydruku szef ma przechowywać w aktach osobowych pracownika, a jeśli tak – w której jego części? Czy pracownicy upoważnieni do kontroli podmiotu leczniczego zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. (DzU z 2015 r., poz. 1331) mają prawo wglądu do akt osobowych pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 405; dalej: ustawa) przed nawiązaniem stosunku pracy z aplikującą osobą lub przed dopuszczeniem jej do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta