Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieużywane konto kosztuje więcej niż używane

15 marca 2018 | Moje pieniądze
Pieniądze coraz chętniej trzymamy na rachunku
źródło: Rzeczpospolita
Pieniądze coraz chętniej trzymamy na rachunku

Banki | Jeśli na rachunku nie ma żadnego ruchu, może powstać zadłużenie, od którego niekiedy naliczane są odsetki karne Janina Blikowska

Opłaty za prowadzenie rachunku są pobierane niezależnie od tego, czy klient korzysta z konta, czy nie. W tym drugim przypadku jest o tyle gorzej, że płacimy za coś, czego nie używamy, a poza tym nie mamy szans na zwolnienie z opłaty.

W takiej sytuacji znalazł się pan Andrzej. Trzy lata temu założył żonie rachunek w Getin Banku. Jednak żona z niego nie korzystała. Teraz do małżeństwa dotarło zawiadomienie, że kobieta ma dług przekraczający 850 zł.

– Dzwoniłem w imieniu żony do banku, ale tam nikt nie chciał ze mną rozmawiać, bo jestem „nieupoważniony" – opowiada mężczyzna.

Zwolnienie warunkowe z opłaty

Artur Newecki, rzecznik Getin Banku zapewnia, że bank na bieżąco monitoruje zakładane rachunki pod kątem naliczanych opłat.

– W przypadku Konta Proste Zasady pobieramy opłatę – 8 zł miesięcznie – jeśli klient nie spełni warunku określonego w tabeli opłat i prowizji, czyli nie dokona przynajmniej raz w miesiącu transakcji bezgotówkowej kartą lub Blikiem – tłumaczy Artur Newecki. – Klient zna warunki, jakie musi spełnić, żeby konto było bezpłatne.

Jeśli opłata została pobrana, choć na rachunku nie było wystarczającej kwoty, wówczas klient otrzymuje SMS z informacją o zaległości. Od tej kwoty bank nalicza odsetki w wysokości czterokrotności stopy lombardowej NBP; teraz jest to 10 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11002

Wydanie: 11002

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament