Split payment ma także pewne zalety
Zapłata w ramach podzielonej płatności będzie uwalniała podatnika od ryzyka dodatkowej sankcji VAT oraz podwyższonych odsetek od zaległości – pisze Jacek Matarewicz.
Pod koniec ub. roku prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (rządowy projekt), która zakłada wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment), co oznacza ograniczenie prawa dostawcy towaru lub usługodawcy do swobodnego dysponowania podatkiem VAT. Rozwiązanie to zacznie obowiązywać od 1 lipca br.
Pomimo niedogodności związanych z nową regulacją korzyścią dla przedsiębiorców może być fakt, iż zgodnie z ustawą przewiduje się, że wobec podatników dokonujących płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności nie będą stosowane przepisy w zakresie odpowiedzialności solidarnej (w odniesieniu do transakcji rozliczonych w tym mechanizmie), a zapłata w ramach podzielonej płatności będzie uwalniała podatnika od ryzyka dodatkowej sankcji VAT oraz podwyższonych odsetek od zaległości.
Ministerstwo Finansów liczy, że dzięki split payment wyeliminuje oszustwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta