Kasa nie musi być obowiązkowa, gdy klient nie płaci gotówką
Zakres zwolnień z posiadania urządzenia fiskalnego kurczy się z roku na rok. Dość popularne pozostaje to, które pozwala na nieprowadzenie ewidencji, jeśli płatność następuje w formie bezgotówkowej. Jak stosować je w praktyce?
Michał Pieróg
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej zasadniczo dotyczy wszystkich podatników prowadzących sprzedaż swoich towarów bądź usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, co wprost wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Minister finansów w drodze rozporządzenia może jednak zwolnić niektórych podatników i niektóre czynności z obowiązku ewidencjowania sprzedaży na urządzeniach fiskalnych (art. 111 ust. 8 ustawy o VAT). Praktyką Ministerstwa Finansów jest wydawanie rozporządzeń na określony i względnie krótki okres (zazwyczaj rok).
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU poz. 2454; dalej: rozporządzenie), które zastąpiło rozporządzenie z 16 grudnia 2016 r. o tej samej nazwie. Do treści nowego rozporządzenia dodano przykładowo trzy duże grupy czynności, których wykonywanie pozbawia podatnika prawa do skorzystania ze zwolnień (wyłączono m.in. usługi związane z rozrywką i rekreacją).
Charakter czynności lub obrót
Pomimo stopniowego likwidowania ulg, rozporządzenie wciąż przewiduje zwolnienia, w tym:
- przedmiotowe (związane z charakterem świadczonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta