Pracujmy o godzinę krócej!
adrian zandberg
Niemal 90 lat temu wybitny ekonomista John Maynard Keynes zastanawiał się nad perspektywami swoich (wyobrażonych) wnuków. Oceniał owe perspektywy bardzo optymistycznie. Świat przyszłości – ten, w którym dziś żyjemy – miał być miejscem przyjaznym dla człowieka. Keynes prorokował, że nowe technologie przyniosą olbrzymi wzrost wydajności i powszechny dobrobyt. Zamiast walczyć o zaspokojenie podstawowych potrzeb, ludzie żyjący w XXI wieku mieli cieszyć się życiem, pracując jakieś 15 godzin w tygodniu.
Co poszło nie tak? Jeśli spojrzeć na wskaźniki gospodarcze, Keynes okazał się całkiem niezłym prorokiem. Ale władza i bogactwa, które wytwarza współczesna gospodarka, pozostają bardzo nierówno rozłożone. To, jak wygląda nasze życie, ile czasu spędzamy w pracy, jaka część tego, co wytwarzamy, trafia do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta