Więcej inwestycji w przeładunki
W rozbudowie systemów transportowych na terenie Polski kluczową rolę mają odgrywać nowe terminale przeładunkowe oraz centra logistyczne. Dalej będzie się zwiększać znaczenie bałtyckich portów.
Adam Woźniak
Na kształt polskiego systemu transportowego coraz mocniej wpływa rozwój portów morskich i powiększająca się sieć terminali przeładunkowych. – Wzrost gospodarczy i rosnąca międzynarodowa wymiana handlowa stwarzają doskonałe perspektywy dla rozwoju polskiego rynku usług transportowych – twierdzi Ministerstwo Infrastruktury. Zdaniem resortu Polska stoi przed szansą rozwoju centrów dystrybucyjnych i logistycznych. Jednym z czynników, które będą temu sprzyjać, jest centralne położenie kraju. Duże znaczenie dla rozwoju sektora logistyki będzie mieć także rosnąca wymiana handlowa pomiędzy Europą a Chinami – według planów część transportów będzie przechodzić przez polskie terminale.
W ich rozwój mocno angażuje się kolej, a także spółki zajmujące się działalnością logistyczną. W czwartek PKP SA podpisze porozumienie o współpracy z dziesięcioma firmami: Euroterminalem Sławków, spółką Logit, PKP Cargo Centrum Logistycznym w Małaszewiczach, PKP Cargo Centrum Logistycznym w Medyce-Żurawicy, PKP LHS, Śląskim Centrum Logistyki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta