Polska powinna być w ścisłym centrum UE
Europejczycy muszą wziąć los w swoje ręce – apelują ambasadorowie Niemiec i Francji.
pierre lévy, Rolf Nikel
W dziejach Europy i integracji europejskiej 9 maja jest datą fundamentalną. 9 maja 1950 r. Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych, zaproponował utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Zaledwie pięć lat po tragedii drugiej wojny światowej ten śmiały projekt łączący sektory przemysłu od dawna związane z produkcją broni wynikał z wizjonerskiej intuicji: „Europa nie powstanie od razu i jako konstrukcja całości będzie się budować poprzez konkretne realizacje, tworząc w pierwszym rzędzie faktyczną solidarność".
Wykorzystać moment
W następnych latach miały miejsce ważne wydarzenia, które rozjaśniły historię Europy, jak upadek muru berlińskiego w 1989 roku czy wielkie rozszerzenie UE w roku 2004, które zwieńczyło powrót Polski do rodziny europejskiej.
W tym roku obchody Dnia Europy wpisują się w ciąg kluczowych wydarzeń dla naszej wspólnej przyszłości, podczas gdy wyzwania wokół nas stają się coraz poważniejsze.
Pod względem gospodarczym Europa wychodzi z kryzysu i okoliczności sprzyjają temu, by iść naprzód. Trzeba korzystać z dobrej sytuacji, aby podejmować działania, a nie reagować pod presją kryzysów, jak musieliśmy to czynić w ostatnich latach. Nasze otoczenie międzynarodowe także zmusza nas do pójścia dalej. W obliczu zagrożeń na Wschodzie i na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta