Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędna stawka na fakturze to kłopot dla nabywcy

21 maja 2018 | Podatki | Michał Samborski

Nawet gdy na dokumencie sprzedaży usługodawca nieprawidłowo wpisał stawkę 23 proc. VAT zamiast zerowej, kupujący ma pełne prawo do odliczenia wykazanego podatku.

Stawka VAT w wysokości zero proc. ma zastosowanie do szczególnych przypadków dostawy towarów i usług. Aby skorzystać z opodatkowania w preferencyjnej wysokości, trzeba spełnić dodatkowe warunki w zakresie udokumentowania danego świadczenia. Dotyczy to m.in. niektórych usług związanych z transportem lotniczym (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT) oraz usług transportu międzynarodowego (w przypadku tych świadczeń wskazano konkretne rodzaje dowodów, które usługodawca powinien posiadać – art. 83 ust. 5 ustawy o VAT). Może to wywoływać wątpliwości po stronie podatników, czy w danym przypadku faktycznie mają prawo do zastosowania zerowej stawki. Ponadto, niekiedy usługodawcy (dostawcy) w ogóle nie są świadomi, że mogą stosować stawkę preferencyjną.

W praktyce zdarza się, że usługodawca (dostawca towaru) nieprawidłowo zastosuje podstawową – 23-proc. stawkę VAT. Usługobiorca (nabywca) otrzyma wtedy fakturę z doliczonym podatkiem. W takim przypadku pojawia się pytanie, czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z takiego dokumentu.

Przykład

Polska spółka A prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. W ramach tej działalności, nabyła od firmy transportowej (spółki B) świadczenie polegające na transporcie towaru z Ukrainy do Polski. Jest to usługa transportu międzynarodowego, opodatkowana, z zasady, stawką zero proc. (art. 83 ust....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11056

Wydanie: 11056

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament