Do kiedy interpretacja chroni podatnika
Jeśli adresat interpretacji indywidualnej zastosował się do niej i zaskarżył późniejszą decyzję o jej wygaśnięciu, to do czasu doręczenia prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego, pełni ona dla niego funkcję gwarancyjną.
Krzysztof Wiśniewski, Joanna Majcherczak
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może w konkretnym przypadku wydać postanowienie o stwierdzeniu wygaśnięcia interpretacji indywidualnej. Co ma zatem zrobić podatnik w sytuacji, gdy nie zostało mu doręczone postanowienie o wygaśnięciu interpretacji indywidualnej, a funkcjonuje też interpretacja ogólna, która w takim samym stanie prawnym sankcjonuje jako prawidłowy, odmienny sposób postępowania? Czy w takim przypadku zastosowanie się przez podatnika do korzystnej interpretacji podatkowej daje mu funkcję ochronną, o której mowa w przepisach ordynacji podatkowej (dalej: o.p.)? Czy wniesienie zażalenia na postanowienie o wygaśnięciu interpretacji indywidulanej powoduje, że podatnik może dalej stosować się do wyrażonego w niej stanowiska?
Odpowiedziami na te pytania powinni zainteresować się wszyscy podatnicy, którzy stali się lub potencjalnie będą stroną postępowania mającego za przedmiot zmianę otrzymanej interpretacji indywidulanej. Liczba takich przypadków będzie sukcesywnie rosła wraz z poziomem unifikacji linii interpretacyjnej ze strony Ministerstwa Finansów.
Aby odpowiedzieć na te pytania, konieczne jest wyjaśnienie skutków prawnych dla podatnika w zakresie wydania interpretacji indywidualnej i ogólnej.
Moc wiążąca
Interpretacja ogólna jest pismem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta