Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W ogrodach są pieniądze dla dekretowców

21 maja 2018 | Prawo
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

RYSZARD GRZESIUŁA O tym, za ile pracownicy ratusza chcieli kupić roszczenia do Królikarni, oraz gdzie można znaleźć 50 miliardów zł na zaspokojenie roszczeń dekretowców oraz zakup mieszkań dla lokatorów, mówi Renacie Krupie-Dąbrowskiej wiceprezes stowarzyszenia Dekretowiec.

Rz: Rozpoczął się już nieformalny wyścig do fotela prezydenta stolicy. Dla dekretowców to świetna okazja, by załatwić coś dla siebie.

Ryszard Grzesiuła: Będziemy próbować, ale w cuda nie wierzę.

Skąd ten pesymizm?

Bo to nie jest proste. Do tej pory do warszawskiego ratuszu wpłynęło 17 tys. wniosków dekretowych. W sumie na ich podstawie po II wojnie światowej odebrano warszawiakom 40 tys. działek hipotecznych, 25 498 tys. budynków, z czego zniszczeniu uległo tyko 11 229, pozostałe ocalały, głównie na: Saskiej Kępie, Starej Pradze, Targówku, Żoliborzu, Mokotowie. Tymczasem na podstawie art. 1 dekretu Bieruta wolno było przejąć grunty tylko pod rozbudowę lub odbudowę. A zabrano wszystko, także niezniszczone budynki.

Do tej pory tylko niewielka część dekretowców odzyskała swoje nieruchomości. Nie ma co się łudzić. Szanse na odzyskanie ojcowizny są nikłe, w niektórych wypadkach wręcz zerowe. Stan prawny nieruchomości dekretowych jest bardzo, bardzo skomplikowany. Uśmiercenie dekretów Bieruta nie jest więc takie proste. Wszyscy mówią o jednym dekrecie, a Bierut wydał ich cztery. Pierwszy o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy. Drugi dotyczył rozbiórki i naprawy budynków zniszczonych, trzeci – prawa zabudowy, a czwarty – ogródków działkowych. Po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11056

Wydanie: 11056

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament