Split payment a wierzytelności
podatki | Mechanizm podzielonej płatności może wywołać pewne problemy dla przedsiębiorców korzystających z faktoringu, jak i samych faktorów. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA
Zasadą działania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) jest przelewanie na zwykły rachunek sprzedającego jedynie kwoty netto faktury. Równowartość podatku VAT będzie trafiała na osobny, specjalny rachunek. Ma to oczywiście plusy, o których już pisaliśmy – m.in. szybszy zwrot nadpłaconego VAT – ale również minusy.
Płynność i koszty
Jak podkreśla Deloitte, nowy system płatności bez wątpienia wpłynie niekorzystnie na płynność finansową podatników. Środki zgromadzone na rachunku VAT będą bowiem mogły być wypłacone wyłącznie w celu dokonania wpłaty VAT do urzędu skarbowego, płatności VAT na rachunek VAT dostawcy lub zwrotu kwoty VAT (wynikającej z korekty). Do tej pory firmy mogły obracać całością kwoty faktury. W przypadku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności do dyspozycji pozostanie tylko kwota netto. Ale to nie wszystko.
Wiele firm, mając kłopoty z płynnością czy też starając się ją zapewnić w związku z możliwymi nieterminowymi płatnościami kontrahentów, korzysta z usług firm faktoringowych. Do tej pory finansowały one zaliczkowo 80–90 proc. wartości faktury. Wprowadzenie MPP spowoduje możliwość wystąpienia różnych form...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta