Spór o Holokaust: teraz Europa
5 czerwca brytyjska Izba Gmin zajmie się nowelizacją polskiej ustawy o IPN. Parlamenty innych krajów Unii mogą pójść za jej przykładem.
Na wprowadzenie kary grzywny lub pozbawienia wolności za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez nazistowskie Niemcy jeszcze w lutym zareagowały Izrael i Stany Zjednoczone. Komisja ds. imigracji Knesetu wezwała polskie władze do wycofania kontrowersyjnych przepisów. Podobny apel znalazł się kilka tygodni później w liście 50 amerykańskich senatorów. Jednak parlamenty krajów Unii nie angażowały się w tę sprawę.
Teraz spór przenosi się jednak do Europy, choć nie za sprawą samej Brukseli. 5 czerwca debata nad tą sprawą odbędzie się w Izbie Gmin.
Krótka dyskusja
Będzie to stosunkowo krótka, 90-minutowa dyskusja. Zostanie też zorganizowana w Westminster Hall, a nie głównej sali izby niższej parlamentu. – Jednak taka debata nad ustawą wprowadzoną przez inny kraj Unii jest raczej wyjątkowa, bo w ramach Wspólnoty mamy zasadniczo taki sam system wartości – mówi „Rzeczpospolitej" Alex Sobel, deputowany Partii Pracy z Leeds.
To on wraz z konserwatywnym posłem Andrew Percy wystąpił z inicjatywą w tej sprawie. Przyłączyli się do niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta