Kiedy agent jest zakładem
Po 1 lipca br. będzie się domniemywać, że pomiędzy pośrednikiem i jego głównym kontrahentem istnieje stosunek zależności, jeżeli mniej niż 10 proc. jego sprzedaży będzie realizowane na rzecz innych firm.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo międzynarodowe często wymaga podziału pełnionych funkcji pomiędzy różnymi podmiotami, w tym poprzez powierzenie zdobywania klientów i zawierania z nimi umów pośrednikowi – agentowi. Taki podział funkcji może prowadzić do, niekiedy nieuświadomionego, powstania zakładu zagranicznego podatnika w Polsce, co powoduje konieczność rozliczenia podatku dochodowego zgodnie z prawem polskim.
Cztery przesłanki
Zasadniczo sytuacje, w których powstaje zakład zagranicznego podatnika w Polsce, i odpowiednio zakład polskiego podatnika za granicą, są do siebie zbliżone według polskich ustaw podatkowych i zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Są także zgodne z propozycjami znajdującymi się w Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku (dalej: KM OECD), na której zresztą opierają się rozwiązania zawarte w zawieranych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Generalnie rzecz ujmując, powstanie zakładu wymaga spełnienia następujących przesłanek:
- istnieje placówka;
- placówka ta ma charakter stały;
- działalność jest wykonywana przez zagraniczne przedsiębiorstwo za pośrednictwem tej placówki;
- działalność ta nie wykazuje charakteru wyłącznie przygotowawczego lub pomocniczego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta