Syn nie uwzględni w kosztach amortyzacji lokalu otrzymanego od ojca
Istnieje znaczne ryzyko, że skarbówka przyjmie, iż przedsiębiorca nie ma od 1 stycznia br. prawa rozliczać w rachunku podatkowym odpisów od wartości ulepszeń środków trwałych, które dostał kiedyś w darowiźnie.
Marcin Szymankiewicz
Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, aby dany składnik majątku mógł zostać zaliczony do środków trwałych, muszą zostać łącznie spełnione następujące warunki:
- składnik majątku stanowi własność lub współwłasność podatnika,
- został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
- jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- przewidywany okres używania tego składnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok (decyzja w tym względzie należy do podatnika),
- składnik ten jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Tak wynika m.in. z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej a 13 czerwca 2017 r., 0113-KDIPT2-1.4011.5.2017.2.AG; interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 17 stycznia 2017 r., 2461-IBPB-1-2.4510.1031.2016. 1.AK; wyroku WSA w Gdańsku z 25 czerwca 2009 r., I SA/Gd 216/09).
Aby dane składniki majątku mogły zostać uznane za środki trwałe, muszą one stanowić własność lub współwłasność podatnika. Nie ma znaczenia w jakiej formie podatnik nabył prawo własności (współwłasności) danego środka trwałego. W szczególności mogą być to formy odpłatne, jak kupno, ale także otrzymanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta