Przyciągnąć więcej inwestycji
Zmiany zasad funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, które 10 maja uchwalił Sejm, mają w zasadniczy sposób zmienić dotychczasowy sposób wspierania inwestorów przez państwo.
Adam Woźniak
Według rządu nowe przepisy powinny ułatwić napływ kapitału i pomóc przyciągać przedsięwzięcia charakteryzujące się wysoką innowacyjnością i lepszym dopasowaniem do potrzeb danego regionu.
Największą zmianą jest likwidacja ograniczeń terytorialnych. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze zwolnień podatkowych na terenie całego kraju, a nie na wyznaczonym obszarze stref, jak obecnie. Firmy będą jednak musiały spełnić kryteria nie tylko ilościowe (wysokość nakładów, liczba planowanych miejsc pracy), ale też jakościowe, dopasowane do warunków konkretnego miejsca. Premiowane mają być inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Według Tadeusza Kościńskiego, wiceministra przedsiębiorczości i technologii, nowe zasady przyznawania ulg umożliwią skorzystanie ze zwolnień od podatku dochodowego większej liczbie małych i średnich przedsiębiorstw.
Nie będzie granicznej daty stosowania ulg, a zwolnienia będą przyznawane na okres od 10 do 15 lat. Mają być tym dłuższe, im wyższa jest dozwolona dla danego regionu pomoc publiczna. – Z punktu widzenia cierpiącej na brak terenów inwestycyjnych Małopolski niezwykle trafna jest decyzja o możliwości wsparcia w ramach inwestycji realizowanej na gruntach prywatnych. Spodziewamy się dużego zainteresowania szczególnie ze strony polskich małych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta