Urząd może rozłożyć na raty spłatę zaległości wobec fiskusa
Przedsiębiorca ma prawo zwrócić się do organu o zgodę na rozłożenie w czasie zapłaty swojego zadłużenia podatkowego. Musi mieć jednak ważny powód i odpowiednio uzasadnić swoją prośbę.
- Wskutek problemów z płatnością głównego kontrahenta spółka nie była w stanie zapłacić podatku w terminie, co spowodowało powstanie niemałej zaległości podatkowej. Myślimy, aby zawnioskować o rozłożenie jej na raty. Co w takim wniosku należy zawrzeć? – pyta czytelniczka.
Możliwość rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych jest formą pomocy państwa dla przedsiębiorców. Jednak z uwagi na to, że jest to ulga uznaniowa, organ podatkowy decyduje w ramach swoich kompetencji o przyznaniu takiej ulgi, a więc o rozłożeniu zaległości na raty lub nie. Aby organ podatkowy mógł rozpatrzyć sprawę, wniosek przedsiębiorcy o rozłożenie na raty zaległości podatkowej musi spełnić obligatoryjne wymagania.
Istotny jest „ważny interes"
Oprócz wniosku kolejny niezbędny element, który musi zostać spełniony, to spełnienie warunku, że jest to przypadek uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Nie istnieje określony katalog sytuacji, które mogłyby zostać z góry zakwalifikowane jako „ważny interes podatnika" czy „interes publiczny". To okoliczności konkretnej sprawy pozwalają na stwierdzenie, czy występują powody, dla których uzasadnione jest zastosowanie ulgi (wyrok WSA w Olsztynie z 25 stycznia 2018 r., I SA/Ol 771/17).
Ustawodawca nie wskazał ściśle sytuacji, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta