To nie jest trzecia instancja
Podstawy wniesienia skargi nadzwyczajnej.
Dla oceny określonego zdarzenia historycznego pod kątem norm prawa materialnego szczególnie istotne są prawidłowe ustalenia faktyczne. To właśnie one umożliwiają trafną reakcję karną na popełnione przestępstwo. Zastosowanie przepisów ustawy ma zawsze charakter wtórny do odtwarzania faktów związanych z przedmiotem procesu. Ustalenie okoliczności podmiotowych i przedmiotowych przestępstwa jest wynikiem przeprowadzonych w toku procesu dowodów. Kwestionowanie ustaleń faktycznych nie jest dopuszczalne na gruncie kasacji. Skarżący może kontestować prawidłowość ustalenia faktów i okoliczności pośrednio, tj. gdy błędy sądu były wynikiem rażącego naruszenia prawa materialnego lub procesowego. W takim ujęciu Sąd Najwyższy jest „sądem prawa", a nie „faktów".
Skarga nadzwyczajna przełamuje tę zasadę. Skarżący może podnosić oczywistą sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego materiału dowodowego. Dotychczasowa analiza pism o skargę nadzwyczajną (876 wniosków na 26 września 2018 r.) do rzecznika praw obywatelskich wskazuje, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta