Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest wyrok, sąd przerwał zmowę milczenia

09 października 2018 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Jean-Claude Arnault został skazany na dwa lata więzienia za gwałt na doktorantce jednej ze szkół wyższych w Sztokholmie. Wyrok jest ważny, ponieważ stanowi pierwszy z serii najbardziej głośych przypadków #MeToo, który doprowadził do skazania sprawcy. Ma zapłacić ofierze odszkodowanie w wysokości 115 tys. koron.

Rozprawa dotyczyła wydarzeń z 2011 r. i toczyła się za zamkniętymi dzwiami.Arnault, obywatel francuski, twierdzi, że chodziło o całkowicie dobrowolny seks, o „normalny akt miłości" i zaprzecza popełnieniu przestępstwa.

Według aktu oskarżenia seks zaczął się dobrowolnie, by potem przerodzić się w przemoc. Jean Claude Arnault poprzez mocne chwycenie kobiety za kark zmusił ją do brutalnego, oralnego seksu. Kobieta nie mogła uwolnić się z uścisku. Sąd orzekł, że „poza wszelkimi wątpliwościami" chodzi tu o gwałt.

Przy okazji doszło też do dopochwowego aktu płciowego. Ponieważ kobieta z powodu zastosowania przemocy znajdowała się w stanie zagrożenia i odczuwała silny strach, nie miała jak się bronić. Tu jednak sąd sztokholmski uwolnił pozwanego od zarzutów, ponieważ uznał, że kobieta nie znajdowała się w „stanie bezwolnym" (w czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11175

Wydanie: 11175

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament