Fałszywy piastun: bezskuteczność zamiast nieważności
Zmiany w kodeksie cywilnym umożliwią uwzględnienie interesów obu stron umowy
W obrocie gospodarczym istotnym problemem jest skuteczność czynności prawnych w razie wadliwej reprezentacji osób prawnych, zwłaszcza gdy działający w imieniu osoby prawnej nie ma właściwego umocowania. Pojawia się wówczas pytanie o skutki działania takiego tzw. fałszywego piastuna.
Historycznie ugruntowane odmienne reguły reprezentacji przez fałszywego piastuna osoby prawnej i działającego bez lub poza granicami pełnomocnictwa rzekomego pełnomocnika przeszły w ciągu ostatnich lat znaczącą ewolucję . Dokonane wykładniczo ujednolicenie sankcji w tym zakresie doczekało się inicjatywy legislacyjnej w postaci złożonego 25 września 2018 r. w Sejmie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (druk nr 2862).
Teoria organu
W odniesieniu do wadliwej reprezentacji mechanizm działania osób prawnych wyjaśnia się od lat za pomocą tzw. teorii organu. Zakłada ona, że czynności prawne realizowane są przez organy osoby prawnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta